Loading...

Filozófia

by Wieger Mariann, 2015-03-10

Üdvözöljük W. Wieger Mariann képző- és iparművész hivatalos weboldalán. Az oldalon a művésznő alkotásait tekintheti meg és megismerheti munkásságát és szerepét a hazai művészeti oktatás területén. Kellemes időtöltést kívánunk minden kedves látogatónak.

Mielőtt a festményeket böngészné, kérjük szánjon rá néhány percet, hogy megismerkedik a művésznővel és filozófiájával.


Gondolataim az alkotásról, oktatásról és hitvallásom.

A WWM STUDIO RAJZISKOLA alapítása óta dolgozom azon a tananyagon, amit különböző tanfolyamaimon tanítok. Eleinte a hattyúházi galériámban, közben és a későbbiekben a Rumbach Sebestyén utcai, művészeti szalonomban állítottam ki tanítványaim munkáit. Ezek bezárása után a stúdió az otthonomba költözött, és az évi 3-5 alkotótábor mellett fokozatosan alakult ki, a kereslet-kínálat aránya az oktatásban. Kezdetben felvételi előkészítőket vezettem, közép-és felsőfokú művészeti iskolákba, majd fokozatosan bővült a korosztály, és bővült a tananyag is.

Az első 10 év, a rengeteg gyűjtő munkával és töltekezéssel telt. Koncepciómmá vált, hogy pótoljam azt a hiányt, amit iskoláimban és a művésztanáraimtól nem kaptam meg, és a természet értékeinek és arányainak konvertálása a művészet elmélet, és nem utolsó sorban a gyakorlat területén.

Ideálnak tekintem a Walter Gropius által alapított Bauhauz-i iskolát, ahol a képalkotó és alkalmazott művészetek mindegyike, műhelyekkel bővítve, a tanulók rendelkezésére állt, és a hallgatóknak módjuk volt bepillantást nyerni a különböző művészeti területek sajátosságaiba. Tananyagom sokszínűségében meghatározó szerepet töltött be, az iparművészetben eltöltött 25 évem, bőrös-és textiles végzettségem.
Alap koncepcióm, az egyensúlyra való törekvés. Démokritosz, Thalész, Platón, Albrecht Dürer, a reneszánsz esztétika egyetemes szépség tudata és Hegel nyomában, a mérték, az objektív tárgyi világ, és az emberi érzékeknek megfelelő mértékek harmóniájára való törekvés, és annak átadása.

Példaképeim azok a nagyságok, akik életművükben egy lépcsőfokkal tovább fejlesztették az alkotó művészetek bármelyikét. Piero della Francesca.

Francesca kompozíciós eljárása, Leonardo da Vinci perspektivikus látásmódja, Gaspard Monge és Poncelet geometriai rendszere, Johannes Itten színelmélete, és sorolhatnám.
Festők közül: Vincent van Gogh, Toulouse Lautrec, Gustav Klimt, Alphonse Mucha, de számos kevéssé ismert alkotó is, nem is beszélve a magyar közismert nagyságokról.

Grafikában a míves és az alkalmazott grafika egyaránt foglalkoztat. Kiemelkedőek számomra Bruno Paul és Hieronymus Bosch karikatúrái, de talán ez a művészeti ág az, melyben a legrészletesebben tud megnyilvánulni az egyéniség, a rajzi tudás és a gondolatiság egysége.
Az építészet, mint a számomra legelismertebb művészeti ág, óriásokat adott a művészetnek. Az iszlám építészet, vagy Antoni Gaudi, Le Corbusier és a mai organikus vonalvezetésű, könnyű szerkezetes csodák megalkotói előtt fejet hajtok. A formatervezők, akik újabb és újabb kihívásoknak tesznek eleget, mind a folyamatosan bővülő anyag választék, mind a rohamosan fejlődő és megújuló technikai lehetőségeknek megfelelően. Tanfolyamaimon erre próbálok ösztönözni, hogy olyan alkotások szülessenek, melyek azon túl, hogy egyéniséget hordoznak, élvezhetőek legyenek akár évszázadok múlva is.

Számomra a legmagasabb szint, a szerkezet, kompozíció tudatos alkalmazása, a közlés, gondolatok közvetítése, még a leg egyszerűbb alkotásokban is. Soha nem látott lehetőségek állnak a mai művészek rendelkezésére, melyeket meg kell ismerni, és ki kell próbálni ahhoz, hogy megtaláljuk köztük azokat az önkifejezésre legalkalmasabb eszközöket és anyagokat, amelyben művészileg legjobban ki tudunk teljesedni. Az alkotó ember lépcsőről lépcsőre halad, holtig tanul. Ha megáll egy szinten, unalmassá válhat! Ez arra sarkall engem, mint pedagógust, hogy bár elismerem a régi korok alkotásait, és szeretem a népi művészeteket, de ne feledjem azt, amit Szőnyi István mondott, hogy „a mai művészet is népművészet”, persze a mai korszellemnek megfelelően.
Azoknak, akik nem hisznek magukban, vagy tehetségükben, csak annyit üzennék, hogy bár Leonardo da Vinci szerint a térlátásra születni kell, megnyugtatásul közlöm, hogy elsajátítható, az én oktatási módszeremmel. Csak bátran!

W. Wieger Mariann
képző- és iparművész

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W. Wieger Mariann

A Művésznő hivatalos weboldala és internetes galériája.

Kövessen a Facebookon

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

A honlapot készítette a WEB-STEEL